تلفن تماس 989125091539+

ایمیل info@sinasilage.com

مزایا استفاده از ذرت علوفه ای بسته بندی در خوراک دام

سینا سیلاژ > وبلاگ ما > سایر مطالب > مزایا استفاده از ذرت علوفه ای بسته بندی در خوراک دام
ذرت علوفه ای بسته بندی

ذرت گیاهی است مخصوص نواحی گرم ومعتدل که مبدا آن آمریکای مرکزی و جنوبی است. با اینکه وسابقه کشت آن درقاره‌های اروپا، آسیا، آفریقا و اقیانوسیه چندان طولانی نیست اما امروزه در این کشورها دارای طرفداران زیادی است. متوسط عملکرد این گیاه در دنیا بعد از گندم و برنج مقام سوم را در میان غلات دارا است.

سیلاژ ذرت يكي از مواد برای خوراک دام است كه به علت ارزان بودن استفاده زيادی در تغذيه دارا است. این محصول به دلیل داشتن کربوهیدرات بالا، کیفیت بالاتری نسبت به بقیه انواع سیلاژ دارد و معمولاً دام، ذرت سیلو شده را با رغبت بیشتری می خورد. در همین راستا در ادامه قرار است با مزایا استفاده از ذرت علوفه ای بسته بندی و معایب آن آشنا شده و هر آنچه به این موضوع مربوط است را بخوانید.

 

اهداف سیلو کردن علوفه

افزایش ارزش غذائی علوفه از طریق افزودن مواد مختلف به آن مثل افزودن املاح معدنی به علوفه سیلو و همچنین از طریق صورت گرفتن فرایندهای تخمیری درآن.

به حداقل رساندن آفت مواد غذائی در مدت نگهداری.

افزایش خوشخوراکی علوفه.

صرفه جوئی در فضا و مساحت به منظور نگهداری علوفه.

امکان نگهداری علوفه مازاد در فصل رشد و مصرف آن در دیگر فصول

مزایای استفاده از سیلو ذرت علوفه:

 • بیشترین ماده خشک را به نسبت سایر گیاهان دارد.
 • خاصیت بافری پایین دارد.
 • دارای سطح مناسبی از کربوهیدارات های محلول در آب برای یک تخمیر رضایت بخش و تولید اسید لاکتیک کافی است.
 • دارای ارزش غذایی بسیار بالا است یعنی از ارزش غذایی تقریبا مشابه با یونجه برخوردار است.

چرا تهیه و مصرف سیلاژ ذرت علوفه بسته بندی شده با صرفه و مطمئن است؟

 1. سیلاژ ذرت یکی از بهترین و ارزان ترین غذاهای دامی است. ذرت سیلو شده را تمام حیوانات با میل و اشتهای فراوان میخورند و در زمستان بهترین خوراک برای انواع دام مانند گاو شیری، گاو گوشتی و گوسفند است.
 2. سیلو ذرت علوفه ای بسته بندی شده کاملا بهداشتی است و این امر یکی از عمده ترین محاسن آن است. زیرا در تمامی مراحل بسته بندی ذرت علوفه ای بهداشت رعایت می شود.
 3. ذرت علوفه ای بعد از برداشت از دستگاه چاپر توسط دستگاه بسته بندی سیلاژ ذرت علوفه ای پرس و بسته بندی می شود که در این عملیات دیگر نیازی به استفاده از ماشین آلات سنگین برای پرس کردن ذرت علوفه ای برای خوراک دام نیست. در نتیجه آلودگی های محیط اطراف به وسیله چرخها وارد سیلاژ (پاکت) ذرت علوفه ای بسته بندی شده نمی شود.
 4. پرس کامل بسته بندی مانع از ماندن هوا در سیلو ذرت علوفه ای بسته بندی شده می شود و در نتیجه ذرت علوفه ای فاسد نخواهد شد و از هدر رفتن آن جلوگیری می شود.
 5. افت در تناژ و مقدار سیلاژ ذره علوفه ای برای خوراک دام وجود ندارد.
 6. پلاستيک سیلاژ ذرت علوفه ای بسته بندی شده، مانع از عبور نور خورشید از وکیوم سیلو ذرت علوفه ای بسته بندی شده و در نتیجه شیرابه ذرت علوفه ای امکان خارج شدن نخواهد داشت.
 7. بسته بندی سیلاژ با پرس کاملی که بر ذرت علوفه ای اعمال می شود، شرایط ایده آل سیلو یعنی همان شرایط بی هوازی سیلاژ ذرت علوفه ای فراهم می گردد و در نتیجه ذرت داخل بسته بندی ، کپک و قارچ نمی زند. پس این بسته بندی کاملا سالم است.
 8. سیلو ذرت علوفه ای در دستگاه به طور کامل و با قدرت 80 اتمسفر (بسته کوچک) و 180 اتمسفر (بسته بزرگ) پرس می شود و تمامی نقاط ذرت علوفه ای داخل بسته ها به طور یکسان تخمیر می شوند. در نتیجه ذرت داخل بسته ها، سيلاژ و تراکم یکنواخت و یکدست خواهد داشت.
 9. در سیلاژ ذرت علوفه ای بسته بندی شده برای خوراک دام شیرابه، عصاره و مواد مغذی در بسته های ذرت علوفه ای باقی می ماند و به تبع آن ارزش تغذیه ای این نوع ذرت از بین نخواهد رفت.
 10. یکی دیگر از مزایای این نوع محصول این است که در هر گوشه از دامداری و در دما و شرایط آب و هوایی مختلف می توان ذرت علوفه ای بسته بندی شده را نگهداری کرد. سیلو ذرت علوفه ای بسته بندی بی نیاز از صرف هزینه برای احداث و راه اندازی سیلو و حتی انبار است و به راحتی به هر مکانی ذرت علوفه ای بسته بندی شده قابل حمل و جابه جایی است.
 11. بدون نگرانی از کپک زدگی و سوختگی که خصوصیات اغلب سیلوهای دامداری است می توان سيلاژ ذرت علوفه بسته بندی شده را با سهولت در آماده کردن جیره روزانه به دلیل وزن ثابت (کنترل میزان مصرف سیلو) و بدون نیاز به وزن کشی مجدد و اطمینان از عدم افت وزنی به خوراک دام ها رساند.
  چرا تهیه و مصرف سیلاژ ذرت علوفه بسته بندی شده با صرفه و مطمئن است؟
 12. کیسه های کوچک 30 کیلویی آماده شده برای دامداری های كوچك روستايی كه نياز روزانه كمتری به سيلو دارند، بسيار مناسب است. یعنی این بسته بندی ها به دلیل دارا بودن سایزهای مختلف برای انواع خوراک دام مناسب است.
 13. ذرت علوفه بسته بندی شده از کاه و کلش ارزانتر است و این در حالی است که از ارزش غذایی تقریبا مشابه با یونجه برخوردار است.
 14. در ذرت علوفه بسته بندی شده برای خوراک دام به واسطه تقلیل PH در هنگام تخمیر و اسیدی بودن محیط، سم زدایی برخی از ترکیبات به خودی خود انجام خواهد گرفت که در حالت عادی در سایر علوفه ها این سموم ممکن است وجود داشته باشند.
 15. در سیلاژ از هر گرم شیره تولید شده از علوفه بیش از 100 میلیارد باکتری به وجود می آید.
 16. سیلاژ ذرت سهم زیادی از بخش علوفه ای جیره گاو شیری و غیر شیری (گاو گوشتی، گوساله از شیر گرفته شده ، گاو خشک ، تلیسه و گوسفندان پرواری ، داشتی و قوچ نر تخمی) را به خود اختصاص می دهد ، به طوریکه بیش از 50 درصد ماده خشک علوفه جیره گاوهای شیری و 25 درصد ماده خشک گاوهای خشک و تلیسه ها به سیلو ذرت اختصاص دارد.
 17. سیلاژ دارای اسیدهایی است که اسیدهای معده را تقویت کرده و باکتری های موجود در آن، مواد سخت مانند سلولز و پنتوزان را سریعتر هضم می کند و تا حدی قابل توجه کمک به افزایش شیر می کند.
 18. در سیلوهای زمینی و رایج ، اغلب با توجه به شدت و ضعف مدیریت، فراهم نمودن و به اصطلاح بستن سیلو و شرایط آب و هوایی منطقه و شرایط نگهداری و استفاده از سیلو، 30 تا 40 درصد سیلاژ افت خواهد کرد و از بین می رود که این خود خسارت بسیار بزرگی به دامدار محسوب خواهد شد.
 19. سیلاژی که خوب تولید و فرآوری شده باشد؛ باید بتواند بیدرنگ پس از محفوظ ماندن از هوا و اکسیژن، روند تخمیر را آغاز و با پایین آوردن اسیدیته در طی 10 روز تولید حجم عظیم و انبوهی از اسید لاکتیک را آغاز کنید.
 20. کپک زدگی، فساد سیلاژ، وجود آمونیاک، اسید بوتریک و حتی اسید استیک، سبب آشفتگی دستگاه گوارش، افت تولید، سقط جنین، کاهش بروز علائم فحلی و نهایتا، سیلاژ را بد بو و بد مزه می کند و گاوها چنین سیلاژی را به اندازه نیازشان نمی خورند. سیلاژ بسته بندی شده برای خوراک دام با مدیریت روند تخمیر و عمل آوری بهداشتی و فاقد هر گونه آلودگی، این توان را دارد که قارچ ها، کپک ها و میکروبهای فاسد کننده سیلاژ را هرچه زودتر از کار بیندازد و سیلاژی خوشبوتر و خوشمزه تر از سیلوهای زمینی در اختیار دامداران قرار دهد.
 21. تولید اسید مناسب با حجم بالا برای یک تخمیر سریع و دلخواه با الگوی مناسب ضروری است اما تولید هر اسید دیگری به جز اسید لاکتیک می تواند سبب کندی تخمیر، کاهش ماده خشک و تخمیر غیر مطلوب و معیوب شود. مناسب ترین باکتری در شرایط مساعد سیلو آن است که بتواند در حجم بالا حتی در علوفه هایی که ماده خشک نامناسب دارند. عمدتا اسید لاکتیک در حجم بالا تولید کنید. در سیلاژ بسته بندی به لحاظ آنکه همه چیز در کنترل دقیق است این کار عملی و امکان پذیر می باشد.
 22. هدف نهایی در استفاده از سیلاژ، دستیابی به خوراک سالم، ارزان قیمت و خوش خوراک برای تولید شیر و گوشت و حفظ تندرستی دام است. در سیلاژ بسته بندی شده بوی بد و نامطبوع برای خوراک دام غایب بوده و حتی بوی تند سرکه که مربوط به اسید استیک است به مشام نمی رسد. شرایط درست تخمیر و فرآوری در تولید سیلاژ بسته بندی، مانع تبدیل قند علوفه به اسیدهای ضعیف تر مانند اسید بوتریک و اسید استیک، آب و گاز کربنیک می گردد. بدین ترتیب از اتلاف انرژی و پساب زیاد جلوگیری می گردد.
 23. خوب کوبیدن و خارج کردن سریع هوا از لابلای ذرت علوفه چاپر شده به خوبی از عهده سیلاژ بسته بندی شده بر می آید؛ چرا که بلافاصله پس از حمل ذرت به کارخانه، زیر محفظه واکیوم دار قرار گرفته و بعد از تخمیر کنترل شده که حدود چهار هفته به طول می انجامد تحت پرس های سنگین ، قالب گیری و بسته بندی گردیده و برای حمل و ارسال به آدرس مشتری آماده می شود.
 24. تخمیر علوفه سیلو شده با تغییرات بیوشیمیایی همراه است. باکتری ها و قارچ های مزاحم ، قند علوفه را تجزیه و به اسیدهای نامناسب ، آب و گاز کربنیک تبدیل می کنند. اتلاف ماده خشک سیلاژ به ویژه در گرانی علوفه می تواند برای گاو داران و گله داران گوسفند بسیار زیان آور باشد. بیشترین درصد از دست رفتن ماده خشک سیلاژ در طول دوره تخمیر پیش می آید. سیلاژ بسته بندی شده برای خوراک دام ها بهترین روش برای کوتاه نمودن دوره تخمیر و رسیدن به تخمیر کامل و صحیح در کمترین زمان و بهترین کیفیت ممکن است.
 25. سیلاژ ذرت علوفه به دلیل تولید اسید لاکتیک فراوان ، سیلاژی خوشمزه با بو و طعمی خوب، با ایجاد بهبود در درجه هضم ذرت علوفه و حفظ ماده خشک علوفه به تولید بالاتر شیر و گوشت می انجامد.
 26. استفاده از سیلاژ ذرت فرآوری شده ، می تواند الیاف موثر بیشتری به جیره کاملا مخلوط (TMR) اضافه کند. این نوع علوفه می تواند خوش خوراکی جیره را بهبود و قدرت انتخاب گاو را کاهش دهد ، ضمن آنکه تولید شیر را از 3 تا 8 درصد افزایش می دهد.
 27. سیلاژ ذرت علوفه 25 درصد از یونجه (25 درصد) انرژی بالاتری دارد.
 28. ذرت علوفه دارای ویتامین های E  سلنیم فراوان می باشد ، که اهمیت زیادی در تامین ایمنی ، سلامت ، باروری و تولید مثل حیوان دارد.
 29. سیلو ذرت علوفه می تواند تا 70 درصد ماده خشک مصرفی را تشکیل دهد بدون آنکه در تولید شیر و گوشت خلل ایجاد شود.
 30. آخرین مزیت این است که در یک مقایسه در خصوص قابلیت هضم متوجه خواهید شد که سیلاژ از قابلیت هضم بسیار بالایی برخوردار است:
  • قابلیت هضم کاه گندم 42%
  • قابلیت هضم سیلاژ خصوصا سیلاژ ذرت علوفه 71%
  • قابلیت هضم علوفه خشک با کیفیت 61%
  • قابلیت هضم دانه ذرت 90%

معایب ذرت علوفه ای که بسته بندی نشده و در سیلوهای زمینی است

همچنین از معایب ذرت علوفه ای که بسته بندی نشده و در سیلوهای زمینی و رایج ذخیره می شود:

 • در سیلوهای زمینی و رایج ، اغلب با توجه به شدت و ضعف مدیریت ، فراهم نمودن و به اصطلاح بستن سیلو و شرایط آب و هوایی منطقه و شرایط نگهداری و استفاده از آن ، سیلاژ از 30 تا 40 درصد افت کرده و از بین خواهد رفت ، که این خسارت بسیار بزرگی محسوب خواهد شد.
 • در هنگام راه اندازی سیلو برای پرس کردن و خارج کردن هوا از سیلو از ماشین های سنگین مانند لودر و انواع تراکتور ها استفاده می شود که باعث وارد شدن آلودگی ها توسط چرخ ها به داخل سیلاژ ذرت علوفه ای برای خوراک دام می شود.
 • دور ریختن لایه ای به قطر 10 سانتی متر از روی ذرت علوفه ای در هر برداشت از سیلوی ذرت علوفه ای به دلیل رسیدن هوا، کپک و قارچ زدن ذرت علوفه ای آن قسمت.
 • عدم بدست آمدن یک سیلوی ذرت علوفه ای یکنواخت
 • عدم رعایت بهداشت در مراحل راه اندازی و بهره برداری از سیلو
 • هزینه های بالای احداث و راه اندازی سیلوی ذرت علوفه ای
 • مشکلات نگهداری و بهره برداری از سیلوی ذرت علوفه ای
 • در هنگام برداشت از سیلوی ذرت علوفه ای عدم امکان تفکیک کامل قسمت های کپک و قارچ زده با قسمت های سالم ذرت علوفه ای، باعث به خطر افتادن سلامت دام می شود.
 • عدم امکان پرس کردن حاشیه سیلوی ذرت علوفه ای و در نتیجه هدر رفت تمامی حاشیه سیلوی ذرت علوفه ای
 • از دست رفتن شیرابه ، عصاره و مواد مغذی ذرت علوفه ای سیلو شده برای خوراک دام

قابلیت ها و مزایای دستگاه بسته بندی ذرت علوفه ای

حالا که با مزایای استفاده از ذرت های بسته بندی شده آشنا شدید خوب است مزایای دستگاه های مربوط به آن را نیز بدانید.

 • قابلیت نصب سیستم HMI همراه با مودم جهت کنترل از راه دور و همچنین سیستم شصتی جهت سرعت عمل بالای اپراتور در راستای تولید.
 • قابلیت نصب سیستم عیب یابی از راه دور توسط تولیدکننده دستگاه .
 • قابلیت نصب سیستم آمار دهی میزان تولید بسته با SMS به شماره تلفن های تعیین شده .
 • قابلیت نصب سیستم دستیابی به برنامه PLC دستگاه از راه دور، برای تغییر تایم های اتوماسیون دستگاه، جهت بسته بندی مواد مختلف.
 • قابلیت اعلام تعداد بسته و حدود وزن علوفه بسته بندی شده در هر زمان.
 • قابلیت بسته بندی ذرت علوفه ای برای خوراک دام، تفاله چغندر قند، باگاس (تفاله نیشکر). خوراک مش، یونجه تر، کود ورمی کامپوست ، زباله تر و مواد مشابه .
 • قابلیت انتقال و نصب سریع دستگاه در مکان های مختلف بدون نیاز به سازنده دستگاه ( با بازکردن چهار پیچ و پنج عدد چهارشاخه برق دستگاه به آسانی از هم جدا گردیده و به همان ترتیب پس از انتقال در محل جدید نصب می گردد.

قابلیت ها و مزایای دستگاه بسته بندی ذرت علوفه ای

مزاياي سيلوهای بسته بندي نسبت به روش سنتی

 ذرت علوفه اي در دستگاه به طور كامل و با قدرت 150 اتمسفر پرس مي شود. ولي سيلو سنتي با فشار تراكتور و لودر كه علوفه به خوبي پرس نمي شود.

سيلو بسته بندي شده بسيار يكنواخت و يكدست است.

در هر گوشه از دامداري و در ما و شرايط اب و هوايي مختلف ، مي توان ذرت سيلو بسته بندي را برای خوراک دام نگهداري كرد.

براي جابجايي ذرت سيلو بسته بندي تنها يك كارگر كافي است در صورتيكه براي جابجايي سيلو سنتي به تراكتور نياز است.

سيلو سنتي هنگام بازشدن سريع كپك مي زند و تا 30 درصد سيلو خراب شده و غيرقابل استفاده است.

كپک در سيلوهاي سنتي مضرات بسياري دارد از قبيل: مسموميت دام، افت شديد توليد، افزايش احتمال سقط جنين كه اين موارد در ذرت سيلو بسته بندي ديده نمي شود.

صرفه جويي 30 درصدي در هزينه هاي سيلو با استفاده از سيلو هاي بسته بندي شده حاصل مي شود.

در مقالات علمي ذكر شده است با استفاده از سيلو بسته بندي بدليل كيفيت بالاي آن ميزان شير گله 5 الي 8 درصد افزايش است.

حرف آخر

همان گونه که خواندید، یکی از مهم‌ترین منابع تأمین مواد غذایی مورد نیاز برای خوراک دام استفاده از انواع سیلاژ است. علوفه سیلو ذرت یکی از منابع مهم غذائی در بیشتر دامپروریهای برای خوراک دام امروزی جهان است. امیدواریم با خواندن این مطلب با تمام مزایای استفاده از ذرت علوفه ای بسته بندی آشنا شده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.