تلفن تماس 989125091539+

ایمیل info@sinasilage.com

تأثیر استفاده از تفاله جو در کاهش هزینه دامدار

سینا سیلاژ > وبلاگ ما > آنالیز محصولات > آنالیز تفاله‌ی مالت > تأثیر استفاده از تفاله جو در کاهش هزینه دامدار

 

تفاله جو یکی از محصولاتی است که از دانه جو به دست می‌آید این محصول اغلب به‌خاطر داشتن مواد مفید و املاح غنیان مورداستفاده دامداران است این محصول علاوه بر اینکه خوراک دام را تأمین می‌کند موجب سلامت و رشد می‌شود به همین منظور باعث افزایش اشتهای دام‌ها و وزن گرفتن آنها از تفاله جو می‌شود برخی از دامداران از این محصول به‌عنوان خالص و برخی دیگر به‌صورت مخلوط با مواد خوراکی دیگر برای خوراک دام خود استفاده می‌کند
خرید تفاله جو خوراک دام ارزان
انواع و اقسام تفاله جو از خوراک‌های دامی پرمصرف و باارزش برای پرورش دام می‌باشد که باتوجه‌به ارزش غذایی بالای آن همچنین مقرون‌به‌صرفه برای پرورش دام است همان گونه که معلوم است تفاله جو محصولی است که از جو به دست می‌آید و به دلیل داشتن املاح مفید و ارزش غذایی بالا برای خوراک دام‌های سنگین و هم خوراک دام‌های سبک مورداستفاده است.https://sinasilage.com/making-and-using-malt-silage/


خرید تفاله جو خوراک دام ارزان

انواع و اقسام تفاله جو از خوراک‌های دامی پرمصرف و باارزش برای پرورش دام می‌باشد که باتوجه‌به ارزش غذایی بالای آن همچنین مقرون‌به‌صرفه برای پرورش دام است همان گونه که معلوم است تفاله جو محصولی است که از جو به دست می‌آید و به دلیل داشتن املاح مفید و ارزش غذایی بالا برای خوراک دام‌های سنگین و هم خوراک دام‌های سبک مورداستفاده است.

خواص تفاله جو برای خوراک دام

مفید و سالم بودن برای دام

بهترین مکمل غذایی برای خوراک دام

تقویت‌کننده شکمبه دام

عدم وجود هرگونه ناخالصی و مواد افزودنی

مناسب برای خوراک گوسفند و گوساله

وجود ۹۶ درصد ماده خشک در آن

تفاله جو کاربردهای زیادی نسبت به خوراک دام دارد و می‌توان جز مفیدترین مکمل غذایی برای دام استفاده کرد تفاله جو (کنسانتره جو) محصولی است سرشار از پروتئین و همچنین این محصول از مقدار بالایی از فیبر کالری و مواد خشک موردنیاز برای خوراک دام تشکیل شده است به همین منظور قراردادن این محصول در جیره غذایی دام باعث افزایش رشد و سلامت و کاهش ضعف‌های بدنی در دام می‌شود.

تأمین خوراک دام همیشه یکی از مهم‌ترین اساسی‌ترین موضوعات در تولید مواد غذایی انسان بوده است اغلب اوقات به‌خاطر نبود غذای دام طبیعی برای تأمین خوراک دام دچار چالش‌های بسیاری می‌شویم. در سال‌های اخیر به‌خاطر ازبین‌رفتن مراتع طبیعی پیداکردن خوراک دام طبیعی و ارزان‌قیمت بسیار مشکل‌تر است گذشته شده است به همین جهت در دهه‌های اخیر توجه بسیاری به یافتن جایگزین‌هایی برای خوراک طبیعی و ارزان‌قیمت دام مثل سیلاژ تفاله مالت شده است.

مالت چیست؟ تفاله مالت مورداستفاده برای تولید سیلاژ چیست؟

به‌صورت کلی مالت به دانه‌های غلاتی گفته می‌شود تحت انجام فرایندهایی خشک شده است. این روند خشک‌شدن به آن ویژگی‌هایی می‌دهد که بسیار پرکاربرد و مفید است

مالت از دانه‌های غلاتی جو به دست می‌آید. در روندی که باعث خشک‌شدن دانه‌های غله می‌شود طعم شیرینی پیدا می‌کند. علت این موضوع آن است که قبل از خشک‌شدن دانه‌ها آنها را در آب ریخته تا بتوانند جوانه بزنند و سپس روند جوانه زدن آنها با هوای داغ متوقف می‌شود. علاوه بر مواد قندی در این پروسه آنزیم‌های نیز تولید می‌شوند که به روند تخمیر کمک می‌کند. به همین جهت از مالت برای استفاده در صنعت تولید نوشیدنی استفاده می‌شود

در تولید مالت دانه‌هایی شیرین و سرشار از پروتئین بالا بوده که برای روند تخمیر بسیار مناسب است. این ماده مغزی بعد از تولید به‌خاطر وجود درصد قند و پروتئین بالای خود کاربردهای زیادی دارد. یکی از باارزش‌ترین و مهم‌ترین این کاربردها، استفاده از تفاله مالت برای تولید خوراک دام است. با استفاده از مواد مغذی و درصد بالای قند موجود در تفاله مالت می‌توانیم غذایی برای دام تولید کنیم که از لحاظ هزینه مقرون‌به‌صرفه و برای رشد دام مفید باشد و همچنین تفاله مالت دارای درصد از فلزات مفید مثل کلسیم است که آن را برای خوراک دام مفیدتر می‌کند.

مزایای تفاله مالت بسته‌بندی‌شده

کاهش قیمت جیره غذایی دام

هضم آسان آن به علت تخمیر بی‌هوازی آن در طول بسته‌بندی

بالا بودن انرژی متابولیسم آن

جایگزین مناسب برای ذرت علوفه‌ای

تفاله مالت بسته‌بندی معمولاً در کارخانه به‌صورت انبوه تولید می‌شود و این محصول هم به‌صورت پودری و هم به‌صورت کاملاً خشک تولید می‌شود این محصول یکی از مهم‌ترین فرآورده‌های خوراک دام است و توست مراکز پخش‌کننده به شکل عمده و با تناژهای بالا انجام می‌شود

توجه به این موضوع ضروری است که استفاده از یک نوع ماده غذایی به‌تنهایی نمی‌تواند تمام نیازهای خوراک دام را برطرف کنند زیرا از یک سو حجم شکمبه و دستگاه گوارش حیوان محدود بوده و از سوی دیگر بدن حیوان به مجموعه مختلفی از مواد غذایی و پروتئین‌ها و مواد مغذی احتیاج دارد. این مجموعه را «جیره غذایی» می‌نامند.

«جیره غذایی» باید بر اساس نیازهای نگهداری، رشد و تولید حیوان و باتوجه‌به نوع و میزان تغذیه و همچنین جنبه‌های مالی آن تهیه و تنظیم شود و همچنین باید توجه داشت که بعضی از مواد غذایی برای گروهی از دام‌ها می‌تواند غذای کامل محسوب شود درصورتی‌که برای دسته دیگر این‌طور نیست به طور مثال شیر برای گوساله شیرخوار غذای کاملی به‌حساب می‌آید ولی از یک سن معین به بعد این غذا نمی‌تواند به‌تنهایی تمام نیازهای حیوان را پوشش دهد. باید به این توجه کرد که تولید یک لیتر شیر با علوفه گران‌تر از تولید یک لیتر شیر با کنسانتره درمی‌آید زیرا که مواد مقوی موجود در علوفه کمتر از کنسانتره بوده است. آنکه متأسفانه کیفیت علوفه تولیدی در کشور ما پایین بوده است و البته باید به این موضوع توجه کرد که تولید شیر به عوامل مختلفی بستگی دارد که مدیریت تغذیه دام یکی از این عوامل است.

علوفه خشبی بخصوص آن گروهی که داری فیبر بیشتری است، به علت هضم کمتر، زمان بیشتری در شکمبه حیوان و با تأثیر منفی، مقدار تولید گوشت و شیر را کاهش می‌دهند.

لازم به ذکر است که برای تولید باکیفیت و سالم برای دام از علوفه خشبی در جیره روزانه دام باید استفاده شود اما باید توجه کرد که کنسانتره نسبت به علوفه خشبی هضم آسان‌تری دارد. در مناطقی که علوفه خشبی و باکیفیت پایین وجود دارد برای تولید بیشتر دام‌های سالم مصرف کنسانتره در خوراک دام امر بسیار مهم و ضروری است.

سیلاژ مالت

یکی از بهترین روش‌های استفاده از موادی است که دیگر به طور طبیعی ممکن است چندان برای ما باارزش نباشد به طور مثال در بسیاری از فرایندهای تولید مجبوریم مواد زیادی را دور بیندازیم اگر روشی مناسب برای استفاده از این مواد برای خوراک دام باشد می‌توانند از لحاظ هزینه بسیار مقرون به‌صرف و از دور ریختن مواد استفاده بهینه کرد

استفاده از تفاله مالت برای تولید سیلاژ یکی از باارزش‌ترین روش‌ها در این حوزه است با استفاده از این روش می‌توان مقدار بسیار زیادی غذای مناسب و مفید برای خوراک دام با هزینه بسیار پایین و توجیه اقتصادی بالا تولید کرد

امروزه یکی از منابع اصلی در تهیه تفاله مالت، تولید مالت برای نوشیدنی است. معمولاً این مالت از جو و بعضی اوقات نیز از چاودار به دست می‌آید. کیفیت این تفاله مالت بستگی به روند تولید مالت متفاوت است. بااین‌وجود در سال‌های اخیر شاهد کیفیت بالا و مناسب تفاله مالت تولید شده در سرتاسر جهان هستیم

مسیر کلی روند تولید مالت به شرح زیر است:

زدن جوانه: آنزیم‌ها در طول این روند نشاسته را به قندهای محلول تبدیل می‌کند

کوره: دانه‌های جوانه‌زده در کوره خشک و تبدیل به مالت می‌شود

شستن: مالت در آب گرم غلتانده شده سپس آن را به‌گونه‌ای فیلتر می‌کنند که قندهای محلول جدا شده و به مایعی بسیار شیرین تبدیل شود

در این فرایند فرآورده‌های فرعی زیادی وجود دارد که می‌تواند به‌عنوان خوراک دام مورداستفاده قرار گیرد از این میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تفاله مالت: به تفاله مارت یا عصاره مالت که در انگلیسی به آن draft گفته می‌شود باقیمانده مرطوبی است که پس از فرایند خردکردن و شستن مالت به دست می‌آید. برخلاف تفاله ذرت و یا تفاله گندم، تفاله مالت قبل از فرایند تقطیر تولید می‌شود. این تفاله بعضی اوقات به‌صورت مستقیم فروخته می‌شود و بعضی اوقات آن را برای ترکیب کردن با دیگر فراورده‌های مالت نگهداری می‌کنند. با این موجود در سال‌های اخیر استفاده مستقیم و فروش تفاله مالت کاهش چشمگیری داشته است.

مایع باقیمانده تقطیر: مایع باقیمانده تقطیر دارای مقدار زیادی مخمر، پروتئین‌های محلول و کربوهیدرات است. این مایع اغلب به‌صورت قهوه‌ای روشن یا تیره و کاملاً چسبناک است. این مایع سرشار از پروتئین خود به‌تنهایی تا سال‌های طولانی مورداستفاده قرار می‌گرفت اما اخیراً ارسال‌های ۱۹۶۰ تا الان معمولاً آن را با تفاله مالت ترکیب می‌کنند و این ترکیب می‌تواند به‌عنوان خوراک دام مورداستفاده دامداران قرار گیرد.

تفاله مالت تیره: تفاله مالت دانه‌های تیره از ترکیب مایع تقطیر و تفاله مالت به دست می‌آید. این محصول معمولاً دارای ترکیب مختلفی از کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها است بااین‌وجود این محصول نسبت به تفاله مالت به علت افزودن مایع باقی‌مانده تقطیر دارای درصد بالاتری از پروتئین در آن است.

تفاله مالت در زمان طولانی برای خوراک دام استفاده می‌شد. قدیمی‌ترین و مهم‌ترین مورداستفاده از تفاله مالت برای خوراک دام در اواخر قرن ۱۸ میلادی در اسکاتلند بوده است. در حالیه تفاله مالت و مایع باقی‌مانده تقطیر مالت به‌تنهایی مورداستفاده بوده ترکیب این دو یعنی تفاله مالت دانه‌های تیره اصلی‌ترین فراورده جانبی تولید مالت است که به فروش می‌رسد. البته این را نباید فراموش کرد که با افزایش هزینه خشک‌کردن، علاقه استفاده از تفاله مالت به‌تنهایی بدون ترکیب و خشک‌شدن مایع باقی‌مانده تقطیر افزایش‌یافته است.

مزایای سیلاژ تفاله مالت بر کاهش هزینه دامداری

همان گونه که قبل‌تر گفتیم یکی از موانع برای افزایش تولیدات دامی عدم وجود غذای کافی برای دام است. سیلاژ تفاله مالت یکی از محبوب‌ترین و باارزش‌ترین مواد موردنیاز برای خوراک دام است. علت این موضوع آن است که سیلاژ تفاله مالت را می‌توان به‌عنوان یک محصول جانبی از فرایندهای دیگر مورداستفاده قرارداد و به همین منظور در کاهش هزینه‌ها می‌توان به طور چشمگیری صرفه‌جویی کرد؛

و از طرفی دیگر به علت فرایند خواص تولید مالت، سیلاژ تفاله مالت دارای مواد مقوی بالایی برای دام است. میزان مواد مفید و مقوی تفاله مالت دانه‌های تیره نسبت به تفاله مالت تازه بیشتر است. میزان کربوهیدرات تفاله مالت تازه ۰/۵ است درحالی‌که در تفاله مالت دانه‌های تیره به طور متوسط ۴.۳است؛و باید به این توجه داشت که فیلم میزان در شرایط مطلوب می‌تواند به حدود ۱۱/۰ برسد میزان پروتئین خام تفاله مالت تازه حدوداً۲۰.۳ است مقدار برای تفاله مالت دانه‌های تیره چیزی نزدیک به۲۷.۸ است؛ و همچنین این مقدار در شرایط مطلوب می‌تواند به ۳۱.۱برسد. ازاین‌جهت می‌توان متوجه شد که تفاله مالت دانه‌های تیره که امروزه به‌عنوان بخش اصلی سیلاژ تفاله موردتوجه بوده است، تا چقدر می‌تواند برای خوراک دام باارزش و مفید باشد.

همان گونه که متوجه شدیم سیلاژ تفاله مالت، محصولی است که در فرایند تولید مالت استفاده می‌شود. در زمان تولید، محصولات فرعی مختلفی وجود دارد که می‌توان از آن برای خوراک دام ارزان‌قیمت استفاده کرد؛ و از لحاظ مالی می‌تواند تا حد زیادی مقرون‌به‌صرفه و منجر به سوددهی بیشتری برای پرورش دام شود.

میزان پروتئین و قند در سیلاژ تفاله مالت بسیار بالا بوده و این موضوع به روند تولید مالت که می‌توانند کربوهیدرات بالایی را تأمین کند کمک می‌کند.

 

مقدمه‌ای بر سیلاژ

کیفیت مواد غذایی نقش مهمی در رشد دام، سلامت بارداری و بیشتر شدن شیردهی دام دارد. اگر خوراک متناسب با نیاز دام باشد می‌توان بیشترین پتانسیل ژنتیکی در تولیدات دامی به کاربرد. در پرورش دام و طیور بخش بزرگی از مخارج تولید مربوط به هزینه‌های تغذیه و خوراک دام است که در بخش دامداری حدود ۸۰% هزینه‌های دامداری را بخش خوراک به خود اختصاص داده است؛ بنابراین در مدیریت، خوراک دام از اهمیت اقتصادی بالایی در پرورش دام محسوب می‌شود. باید توجه داشت که قسمت عمده خوراک دام را سیلو تضمین می‌کند اگر به توان علوفه را از سیلو تأمین کرد می‌توان شاهد این باشیم که هزینه‌ها به مقدار قابل چشم‌گیری کاهش پیدا کند.

سیلو چیست؟

کلمه سیلو از زبان اسپانیایی اقتباس شده است و این به معنی انبارکردن در محصول برای تأمین خوراک موردنیاز دام است. بعضی از خوراک‌های دام در مکانی سرپوشیده و تا حد زیادی بدون هوا مورد تخمیر قرار می‌گیرد. علوفه سیلو شده، از نظر ارزش غذایی نسبتاً ارزش غذایی بالایی دارد و نسبت به سایر روش‌های نگهداری می‌توان از اتلاف آن جلوگیری کرد و از این طریق غذایی سالم و مقوی و ارزان‌قیمت در اختیار حیوان قرارداد.

سیلاژ چیست

بر اساس نوع تقسیم‌بندی خوراک دام می‌توان سیلاژ را در گروه مواد علوفه‌ای قرارداد. تخمیر کنترل شده مواد رطوبت دار مانند علوفه ذرت، یونجه، جو، سورگوم و شبدر موجب تولید و فرآوری سیلاژ شده و غذایی مغذی برای انواع دام به‌حساب می‌آید. زمان نگهداری این خوراک‌ها باتوجه‌به تخمیر طولانی و همچنین مواد مفید انرژی‌زا برای تقویت دام در خود دارد.

تولید زیاد اسیدلاکتیک در مدت کم و پایین آمدن ph  علوفه‌های سیلاژ شده می‌تواند علت اصلی تهیه سیلاژهای مناسب و باکیفیت بالا باشد. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که تخمیر در سیلو باعث می‌شود که علوفه‌ها سیلاژ را بتوان به مدت طولانی مورداستفاده قرارداد و همچنین در طی این مدت ارزش غذایی علوفه‌ها تغییر نکند. معمولاً در ایران سیلاژها با گیاه ذرت چاپر شده که شامل ساقه و بلال است تهیه می‌شود درصورتی‌که در کشورهایی که یونجه زیاد تولید می‌کنند و با مشکل خشک‌کردن آنها هستند سیلاژ یونجه، شبدر و سو رگم وجود بیشتر تولید می‌شود.

اهمیت سیلاژ بسته‌بندی‌شده

اخیراً سیلو کردن علوفه‌های مختلف یکی از مهم‌ترین روش‌ها در مراکز پرورش دام برای تأمین خوراک دام بوده است. در این زمان پیشرفت چشمگیری در دامداری‌های صنعتی کشور و همچنین شیوه ذخیره‌سازی علوفه ایجاد شده است. نیاز گاو و گوسفند برای تولید بیشتر، راحت‌تر و سریع‌تر به‌گونه‌ای برآورده شود که استفاده از سیلاژهای بسته‌بندی‌شده این مکان را برای آنها به ارمغان می‌آورد. علوفه‌هایی مثل ذرت علوفه‌ای و یونجه رطوبت بالایی را دارا هستند و این رطوبت بالا باعث می‌شود که این علوفه‌ها در مقابل میکروب‌های بی‌هوازی و هوازی آسیب‌پذیر شوند بدیهی است که اگر روند تغییرات شیمیایی ایجاد شده در علوفه سیلو شده را به طبیعت بسپاریم باید منتظر کپک زدگی و فساد و اتلاف ماده خشک در سیلو باشیم. به‌طورکلی نقش مهم سیلاژ بسته‌بندی، در طول تولید سیلاژ، جلوگیری از این آسیب‌ها و کنترل روند تخمیر است. به‌طورکلی سیلاژ بسته‌بندی مسیری است برای تأمین حفظ ماده خشک، جلوگیری از فساد، بالابردن روند تخمیر، هضم راحت‌تر، و در آخر هم، تولید گوشت و شیر بیشتر است.

استفاده از سیلاژ ذرت در تغذیه دام

کربوهیدرات بالای سیلاژ ذرت باعث شده تا این محصول در مقایسه با سایر سیلاژها کیفیت بالاتری داشته باشد معمولاً دام سیلاژ ذرت را با میل بیشتری می‌خورد در واقع جیره اصلی در خوراک گاوهای شیری از ذرت است چرا که گاوها علاوه بر این که میزان زیادی از سیلاژ را به‌صورت روزانه می‌خورند انرژی بالای آن باعث می‌شود که بخش زیادی از نیازهای غذایی آنها را تأمین کند آزمایش‌ها نشان می‌دهد که میانگین ارزش انرژی سیلاژ ذرت برای تولید شیر برابر ۰/۷۲ واحد در کیلو ماده خشک است و همچنین اگر سیلاژ ذرت به میزان کافی به گاوشیری داده شود این سیلو می‌تواند به‌تنهایی بدون نیاز به علف و کنسانتره نیازهای روزانه دام به انرژی را تأمین کند.

توجیه اقتصادی استفاده از سیلاژ در جیره غذایی دام

سیلو ذرت که به میزان زیادی دانه داشته باشد یکی از باارزش‌ترین غذاها برای رشد گوساله و حیواناتی ازاین‌دست به شمار می‌آید و به‌صورت نامحدود از ۴ هفته بعد از تولد می‌توان برای حیوان استفاده شود. یکی از مواردی که باید در مصرف حداکثری سیلاژ ذرت، استفاده کرد در پروسه پرواربندی و پرورش گاوهای گوشتی است. دلیل این امر می‌توان مقرون‌به‌صرفه و ارزان‌قیمت بودن این غذا و ارزش غذایی بالای آن دانست. تجربه ثابت کرده است که هزینه‌های بالا برای ایجاد سیلوهای صنعتی و سنتی شامل هزینه سیلو کردن و ساخت و ضایعات علوفه سیلو شده مثل کپک زدن، قارچ، پرتی و کاهش سیلو خطرات ناشی از استفاده کردن از علوفه‌های کپک‌زده برای دام‌ها که باعث اسهال سقط جنین می‌شود امروزه دامدارهای زیادی خواهان مصرف سیلوهای بسته‌بندی‌شده، سالم، و قابل نگهداری در هوای آزاد به مدت طولانی بدون خراب شدگی هستند.

جمع‌بندی سیلاژ ذرت بسته‌بندی

سیلاژ ذرت بسته‌بندی همان علوفه‌های ذرت بسته‌بندی‌شده می‌باشند که از گیاهانی با رطوبت بالا و تخمیر تحت کنترل و بدون مواد شیمیایی و با استفاده از فرایندهای انحصاری دربسته بندی و با استفاده از پلاستیک‌های مخصوص تهیه و تولید می‌شود. سیلاژ ذرت علوفه‌ای از باکیفیت‌ترین و مناسب‌ترین غذاها برای دام‌های مختلف مثل گاوهای گوشتی و شیری، گوساله، گوسفند، میش، شتر و شترمرغ می‌باشد و مصرف آن در سراسر جهان روزبه‌روز بیشتر شده است. بسته‌بندی سیلاژ یکی از مؤثرترین دلایل صعود این روند می‌تواند باشد. سیلاژ ذرت علوفه‌ای معمولاً دربسته بندی‌های ۳۰ کیلویی، ۸۰۰ کیلویی و یک تنی قابل تولید است.

منابع:

http://www.feedipedia.org

 

 

 http://www.lrrd.org

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.